MASÁŽE

Masáž je nejstarší forma terapie, je to něco, co lidé dělají téměř instinktivně, chtějí-li poskytnout útěchu a zmírnit bolest. Význam masáže je obrovský, masáž ovlivňuje celkový stav organismu, a to jak tělesný, tak i duševní. Účinek na tělesnou stránku se projevuje jednak na pokožce, která se stává vláčnou, pevnější a pružnější, ale zřejmý účinek má masáž zejména na ztuhlá místa svalové tkáně. Masáž působí blahodárně i na nervovou soustavu. Pomalá a lehce prováděná masáž má uklidňující účinek, na rozdíl od masáže rychlejší a silnější, která působí dráždivě a povzbudivě. Při masáži také dochází k uvolňování neurohormonů „dobré nálady“, které stimulují obranyschopnost těla.

V každé kultuře existují různé druhy terapeutické masáže. Existuje přes 100 různých druhů masáží vycházejících z různých kulturních základů. Jednotlivé druhy masáží se vzájemně prolínají a mnohé techniky jsou ve své podstatě originální.

Tuina masáž
Již obyvatelé velkých císařských dynastií staré Číny si cenili a podporovali maserské umění nade vše. Vysoká hodnota masáže spočívá zejména v její účnnosti na více vrstev našeho těla. Tuina masáž svou širokou paletou hmatů působí i na akupunkturní body čímž se rychleji dosáhne potřebného efektu úlevy. Po dobu masáže se systematicky propracovává tělo  podle průběhu šlacho – svalových merediánů. Tato hloubková masáž navrací elastičnost a symetričnost pohybového aparátu.
Tuina masáž odstraňuje únavu, svalové křeče, nervové napětí, bolesti zad a šíje, bolesti hlavy, stimuluje krevní oběh, odplavuje toxické látky a uvolňuje svaly, šlachy i klouby. Díky akupresuře se stimulují i některé vnitřní orgány. Po masáži u konstitučně slabších, starších a netrénovaných osob se může objevit pocit jako po namáhavé fyzické zátěži.

Reflexní masáž
Na chodidle každého člověka se nachází množství větších i menších plošek a bodů, které jsou nervovými reflexy propojeny s určitou částí těla nebo určitým orgánem. Systém těchto reflexních plošek se nachází i na rukou či uchu.
Reflexní masáž chodidel je dobrá preventivní a léčebná metoda. Může okamžitě ulevit od akutní bolesti či různých potíží. Lze ji použít pro všechny věkové kategorie, u kojenců i u lidí velmi pokročilého věku, v případě běžných i těžkých onemocnění, u tělesně postižených i u lidí dlouhodobě upoutaných na lůžko.